Emakakaelavähk on ennetatav

Sõeluuring on ennetav uuring, mis on mõeldud eelkõige tervetele, ilma kaebuste ja sümptomiteta naistele emakakaela- või rinnavähi varaseks avastamiseks. Eestis kutsutakse emakakaelavähi ennetavale uuringule naisi vanuses 30–55 iga 5 aasta järel. Kui oled sündinud aastal 1962, 1967, 1972, 1977, 1982 või 1987, palun tule ja osale 2017. aasta jooksul emakakaelavähi sõeluuringus. Kõigi ravikindlustatud naiste uuringu eest tasub haigekassa.

Kuidas lapse hambaid õigesti hooldada?

Taisi Kõiv, tervise edenduse ja kommunikatsiooni talituse spetsialst

Lapse tervete hammaste nimel saab palju ära teha lapsevanem, olles lapsele heaks eeskujuks ning kujundades tema tervisekäitumist päris pisikesest peale. Kõige olulisemat rolli mängib siinjuures aga lapsevanema teadlikkus lapse suutervise eest hoolitsemisest.

Alustada tuleks juba imikueas

Depressioon on Eestis igapäevaselt esinev terviseprobleem

Kadri Eisenschmidt

Maailmas kannatab depressiooni all ligi 400 miljonit inimest ja see on üks peamisi töövõimetuse põhjuseid. Ka Eestis esineb seda üha enam. 2013. aastal diagnoositi depressiooni haigusjuhte ligi viiendiku võrra rohkem kui 2000. aastal. Perearst ja Tartu Ülikooli peremeditsiini õppetooli dotsent Kadri Suija tutvustab värskelt valminud depressiooni auditit ning räägib, kuidas depressiooni ära tunda ja ravida.

Kuidas alandada kõrgenenud vererõhku?

Kadri Eisenschmidt

Kõrgvererõhktõbi on enim levinud südame- ja veresoonkonnahaigus, kuid umbes kolmandik inimestest ei tea, et neil on kõrgenenud vererõhk. Kõrgenenud vererõhuga ei kaasne enamasti kaebusi ega kindlaid sümptomeid, kuid see võib põhjustada mitmeid teisi südame- ja veresoonkonnahaigusi nagu krooniline südamepuudulikkus, insult, neerukahjustused, nägemisprobleemid jm.

Millest tuleneb erinevus ravimite hindades?

Sama toimeainega ning samal kujul (tabletid, siirup vm) ravimeid on Eestis müügil erinevatelt ravimitootjatelt. Seejuures vastavad need kõik toime, ohutuse ja kvaliteedi osas ühesugustele nõuetele ning erinevus patsiendi jaoks seisneb peamiselt hinnas.

Lehed