EST

2016. aasta esimese 9 kuuga on sõeluuringutes kõige aktiivsemalt osalenud Hiiumaa naised

27

10/16

Hoia oma tervist

Sõeluuring on terviseuuring,  mis on mõeldud eelkõige tervetele, ilma kaebuste ja sümptomiteta naistele emakakaela- või rinnavähi varaseks avastamiseks. Eestis kutsutakse emakakaelavähi sõeluuringule naisi vanuses 30–55 ja rinnavähi sõeluuringule naisi vanuses 50–62. Emakakaelavähi ja rinnavähi sõeluuringutel osalemine on lihtsaim võimalus ennetada vähki ja pikendada tervena elatud elu.

EST

Juulis alustatakse Eestis soolevähi sõeluuringutega

14

06/16

Hoia oma tervist

Jämesoolevähk on levinud ja tõsine haigus, mis areneb välja pika aja jooksul. Vähieelset seisundit on võimalik aga ka enne raske haiguse tekkimist avastada ja ravida.  Sõeluuringud on maailmas tõendatud efektiivsusega meetod kindlas vanusegrupis kaebuseta inimeste testimiseks eesmärgiga vähki ennetada või avastada see varases staadiumis. Seetõttu saadetakse alates juulist kutse jämesoolevähi sõeluuringul osalemiseks 1956. aastal sündinud ravikindlustatud inimestele.

EST

Patsiendijuhend on oluline abimees kõrgvererõhktõvega inimestele

22

02/16

Hoia oma tervist

Kõrgvererõhktõbi on enim levinud südame- ja veresoonkonnahaigus. See tekib kui vererõhu kontrollmehhanismid on häiritud ja vererõhk on püsivalt tõusnud ehk kui süstoolne vererõhk (ülemine) on kõrgem kui 140 mmHg ja diastoolne vererõhk (alumine) kõrgem kui 90 mmHg (kodusel korduval mõõtmisel keskmine vererõhk 135/85 mmHg või üle selle). Võrdluseks – optimaalne vererõhk täiskasvanul on 120/80 mmHg.

EST

Regulaarne liikumine vähendab südame- ja veresoonkonna haiguste riski

22

02/16

Hoia oma tervist

Kõrgvererõhktõve risk suureneb vanusega ning tekib kui vererõhu kontrollmehhanismid on häiritud ja vererõhk on püsivalt tõusnud. Seetõttu on oluline, et enda tervisest hoolivad inimesed teavad oma vererõhu väärtusi. Kui kodusel korduval mõõtmisel on süstoolne vererõhk (ülemine) kõrgem kui 135 mmHg ja diastoolne vererõhk (alumine) on kõrgem kui 85 mmHg, tuleks pöörduda oma perearsti või –õe vastuvõtule.

EST

Lihtsad eluviisi muudatused kõrge vererõhu alandamiseks

10

09/15

Hoia oma tervist

Inimese südame- ja veresoonkonnahaigustesse haigestumise risk kujuneb elu jooksul mitmetest teguritest mõjutatuna –kõrge vererõhk, pärilikkus, vanus, toitumine, vööümbermõõt, kehakaal, kehaline aktiivsus, alkoholi tarvitamine, suitsetamisharjumus, düslipideemia ehk kolesterooli ja teiste vererasvade tasakaalu häirumine, veresuhkru tõus.

EST

Lehed