HPV-vastane vaktsineerimine

Mis on HPV?

Eestis on emakakaelavähki haigestumus ja suremus üks kõrgemaid Euroopas. Igal aastal avastatakse Eestis keskmiselt 180 emakakaelavähi esmajuhtu. Emakakaelavähki põhjustab inimese papilloomiviirus (HPV).  HPV on inimeselt inimesele leviv tõsine viirus, mille suure riskiga tüved põhjustavad erinevate uuringute andmetel enam kui 85% emakakaelavähkidest.

  • Rohkem infot HPV kohta leiad siit

Vaktsineerimine

Emakakaelavähist hoidumiseks on võimalik end vaktsineerida. HPV vaktsiin on ohutu ja efektiivne ning pakub pikaajalist kaitset.

2018. aastal  lisati riiklikusse immuniseerimiskavasse tüdrukute vaktsineerimine emakakaelavähi vastu, sest enne papilloomiviirusesse nakatumist (st enne suguelu alustamist) on vaktsineerimine kõige tõhusam. Emakakaelavähki ennetavat vaktsineerimist tehakse 12 aastastele tüdrukutele koolitervishoiutöötaja juures. Lapsevanema erisoovil on vaktsineerimine võimalik ka perearsti juures. Vaktsineerimine on vabatahtlik ja tasuta.

HPV-vastane vaktsineerimine ei mõjuta tüdrukute ja naiste võimalusi rasedaks jääda ega avalda mingil viisil mõju järgnevatele rasedustele.

  • Rohkem infot vaktsineerimise kohta leiad siit.