Perearst: veel jõuab gripi vastu vaktsineerida 

gripivaktsiin

Peale koolivaheaega võib oodata grippi haigestumise kasvu. Gripivaktsiini veel jagub ja ühtlasi laiendas Tervisekassa tasuta gripivaktsiini saavate inimeste riskirühma.  

Terviseameti esialgsete andmete põhjal moodustab A-gripiviiruste osakaal praegu 33% kõikidest uuritud proovidest. Terviseameti gripikeskuse peaspetsialisti Olga Sadikova kinnitusel on gripiviirused aktiivselt ringluses, hetkel domineerib A-gripi alatüüp H3, mis põhjustab raskemat gripi kulgu. „Endiselt suureneb gripi tõttu haiglaravil olevate vanemaealiste (65+) arv, kes moodustavad enam kui poole haiglaravi vajajatest. Haigestunute seas on ka palju lapsi ja noori (31%)  ning gripp levib usinalt ka tööealiste seas (22%),“ kinnitas Sadikova.  

Paljud perearstikeskused on viirushaigustega patsientide pöördumiste tõttu suure koormuse all. “Tavaliselt tekivad pärast koolivaheaegasid nakkushaiguste puhangud, kui lapsed erinevast piirkondadest saadud viiruseid kollektiivides omavahel vahetama hakkavad," selgitas Tabasalu perearst Piret Rospu. Seda kinnitab ka Terviseameti gripikeskuse ekspert, kelle sõnul hakkab haigestumine kasvama paari nädala jooksul, kuna lapsed on tagasi koolis. „Järgmistel nädalatel on seetõttu oodata suuremat gripi leviku kasvu nii laste, kui ka tööealiste ja vanemaealiste seas. Haiglaravi kasv järgneb kahe nädala pärast, seda nii gripi kui ka SARS-CoV-2 viirustega seoses,“ lisas Sadikova. 

Gripp ei ole tavaline külmetushaigus, vaid kulgeb palju raskemalt ja kesta kauem. Gripi  tundemärkideks on haiguse järsk algus, kõrge palavik (üle 38°C), köha, pea-, kurgu- ja lihasvalu või hingamisraskused.  “Gripi puhul on üheks kõige kardetumaks tüsistuseks kopsupõletik ja hingamispuudulikkus, väikelastel ka keskkõrvapõletik. Gripilainega käib tavaliselt kaasas ka südameinfarktide ja ajuinsultide laine. Paraku võivad gripi tüsistused lõppeda ka surmaga. Just seepärast on väga oluline end gripi eest kaitsta gripivaktsiini abil,” lisas dr Rospu, kelle sõnul pole veel hilja end gripi vastu vaktsineerida.  "Eelmise aasta gripilaine venis ebatavaliselt pikaks ja viimased gripijuhud olid juunikuus. Käesoleva hooaja edasist kulgu on raske ette ennustada, aga gripp on veidralt käitunud, igal juhul on parem olla kaitstud," tõdes perearst. 

Kes saavad tasuta vaktsiini? 

Gripi vastu on võimalik vaktsineerida kõikidel inimestel alates kuuendast elukuust. Riskirühmadele, kel võib gripp kulgeda raskemalt ning tuua kaasa tõsiseid tüsistusi, tagab riik võimaluse saada vaktsiinisüst tasuta. Samas on ka kõik teised inimesed oodatud vaktsineerima, et vältida grippi haigestumist.  

Tasuta gripivaktsiini on kättesaadav üld- ja erihoolekande teenusel olevatele inimestele, üle 60-aastastele, rasedatele, kuni 7-aastastele lastele ning ka kõigile gripi riskirühma kuuluvatele inimestele. „Gripi riskirühma loetakse inimesed, kellel on terviseseisundi tõttu suurem risk raskelt haigestuda. Eelmise aasta lõpus laiendati tasuta vaktsineerimise sihtrühma ning riigi kulul saavad vaktsiini nüüd ka kõik inimesed, kellel on südameveresoonkonna haigused, onkoloogilised haigused, immuunpuudulikkus, diabeet, obstruktiivne kopsuhaigus, tuberkuloos või neerupuudulikkus,“ kinnitas Tervisekassa vaktsineerimise teenuste juht Hanna Jäe. 

Tervisekassa andmetel tasuta gripivaktsiini veel on ja seni kuniks jätkub, tuleks riskirühma inimestel end esimesel võimalusel raske haiguse eest vaktsineerida.   

Kus saab vaktsineerida? 

Gripi vastu saab end vaktsineerida mitmetes apteekides üle Eesti. Eesti Proviisorapteekide Liidu juhi Ly Rootslase sõnul on vaktsineerimine apteegis väga mugav ja muutunud tavapäraseks apteegis pakutavaks teenuseks.  „On hea meel, et apteegid saavad aidata kaasa gripi vastu vaktsineerimisele ja vähendada viirushaiguste hooajal koormust tervishoiusüsteemile,“ lisas Rootslane. 

Apteegis vaktsineerimiseks on vajalik eelregistreerimine, mida saab teha veebis, kõnekeskuste kaudu ja vajadusel ka apteegis kohapeal. Rohkem infot leiab veebilehelt  www.vaktsineeriapteegis.ee/gripp.  

Samuti saab gripivaktsiini jätkuvalt teha perearsti juures, aga ka suuremates haiglates ja paljudes erakliinikutes. Näiteks on vaktsineerimiskabinetid olemas Confidos, Qvalitas Arstikeskuses ja Hoole Tervishoiuteenustes. Soovitav on eelnevalt registreerida.